DİYABET TİP2(ŞEKER HASTALIĞI)-ŞEKER NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Kanser – Şeker Hastalığı – Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

Kanser – Şeker Hastalığı – Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

Tip 2 diyabet kanda sürekli yüksek düzeyde şeker (glikoz) olduğunda meydana gelen bir hastalıktır. Dünyada tahmini 171 milyon insan diyabet hastasıdır ve tahminler, bu rakamın, 2030 yılı itibariyle 366 milyona ulaşacağını ileri sürmektedir.

Bunun pek çok nedeni vardır.  Diyabet belirtilerinin yanlış yorumlanması da sık görülen bir durumdur. Örneğin, aşırı susuzluk, sık idrara çıkma, halsizlik, kilo kaybı ve hatta bulanık görme gibi rahatsızlıklar tedrici olarak ortaya çıkar ve yaşlanmaya yorulabilir; ancak bunlar aslında tip 2 diyabet hastalığının ilerleyişinin klasik belirtileridir.

Kimler risk altında

Tip 2 diyabet güçlü bir genetik bağlantıya sahiptir – “aile içinde dolaşma” eğilimindedir. Tip 2 diyabet genellikle aşırı kilolu veya obez ve 45 yaşın üstündeki insanlar üzerinde etkili olur – ancak, gençler arasında da gittikçe yaygınlaşmaktadır. Yanlış beslenme alışkanlıkları ve obesite çocuklarımızı olumsuz etkilemektedir.Bazı diğer tip 2 diyabet risk faktörleri şunlardır:

 • Ailede geçmişte diyabetin görülmesi
 • Düzenli egzersiz yapılmaması
 • Geçmişte hamilelik sırasında meydana gelen bir diyabet şekli olan gestasyonel diyabetin görülmüş olması
 • Dört kilonun üzerinde bir çocuk dünyaya getirilmesi
 • Etnik köken: Afrikalı-Amerikalılar, Latinolar, Yerli Amerikanlar, Asya ve Pasifik Adalarından gelenler
 • Obesite

Şeker ve insülinin diyabetteki rolü

Vücudumuz yediğimiz gıdaların çoğunu şekere dönüştürür. Şeker vücudumuzun yapması gereken işleri yapmak için gerek duyduğu enerjiyi sağlar. Pankreas tarafından üretilen insülin bir sinyal göndererek vücut hücrelerine kandan gelen şekerin girişine izin vermesini söyler. Hücrelere giren şeker vücudumuz için gereken enerjiyi temin eder. Tip 2 diyabet hastalığında, vücudumuz şekeri gereken şekilde kullanamaz.

Tip 2 diyabet hastalığı ya vücut yeterli insülin salgılayamadığında ya da hücreler her zaman insülini “dinlemeyip” yeterli şeker girişine izin vermediğinde gelişir. Buna “insülin direnci” denir. Her iki durumda da, kanda gerekenden fazla şeker kalır. Kontrol edilmediğinde, kanda çok fazla şeker bulunması diyabet ve ilgili diğer komplikasyonların oluşmasına yol açabilir.Normalde insanın idrarında şeker bulunmaz. Fakat şeker 180 nin üzerine çıktığında vücut bundan kurtulmak için idrarla şeker atmaya başlar.Bu da enfeksiyonları ve böbrek şikayetlerini getirir.

Tip 1 ve tip 2 diyabetlerin tespit edilmesi

10 diyabetli hastadan 9′u pek çok nedenden dolayı meydana gelebilen tip 2 diyabet hastalığına sahiptir. En yaygın sebeplerden biri insülin direncidir. Aslına bakılacak olursa, tip 2 diyabeti olan hastaların %90′ı insüline dirençlidir. Tip 2 diyabeti olan hastalar doğal insülinlerini üretmeye devam eder, fakat vücutları bu insülini uygun bir şekilde kullanmaz. Bu ise vücut hücrelerinin, insülinin gönderdiği ve şeker girişine izin vermelerini istediği mesajları her zaman “dinlemediği” anlamına gelir. Bu durumda şekerin hücrelere girişi zorlaşır ve sonuçta şeker sağlıksız bir şekilde kanda birikip çoğalmaya başlar. Tip 2 diyabet güçlü bir genetik bağlantıya sahiptir – yani “aile içinde dolaşma” eğilimindedir. En sık olarak, 45 yaşın üzerindeki yetişkinlerde görülür.

ŞEKER NASIL DÜŞÜRÜLÜR

Bir diyabet bakım planına uyarak, sağlık profesyoneliniz ile birlikte kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza ve gelecekte diyabet ile ilgili komplikasyon riskini azaltmanıza yardım sağlayacak faaliyetleri gerçekleştirerek ve yaşam tarzınızı iyileştirebilirsiniz.

Bu kısımda bulacağınız bilgilerin çoğu genel niteliktedir -sağlıklı beslenme ve fiziksel olarak aktifleşme gibi tavsiyelerden herkes yararlanabilir. Bununla birlikte, diyabeti olan hastalarda, bu yaşam tarzı değişiklikleri sadece tavsiye değildir – bunlar sağlığınızı korumanız için gereklidir!

Vücudunuzdaki OTOMATİK PİLOTdevrede değil ise kontrolü SİZ ele almalısınız.(Bir uzmanla yüzyüze görüşün. Size uygun bir program daha iyi olacaktır.Bizimkiler sadece genel öneridir.)İşte bazı tavsiyeler:

 • Artık her şeyin bir saati var.Aynı saatler de beslenin.İlaçlarınızı alın.Gerekirse çalar saat kurun.
 • 3 ana 3 ara öğün beslenin.Bunlar üçer saat ara ile olabilir.
 • Şekersiz bal,doğal pekmez, diyet reçel  vb. ile kendinizi kandırmayın.Yasaklarınıza dikkat edin. 1yumurta veya  1 dilim peynir ile 3-5 adet zeytin ideal bir seçimdir.Ekmek olarak da esmer ekmek kullanın.(menemen de yapabilirsiniz.Aynı malzeme ile farklı tarifler olabilir)
 • Kahvaltı dahil her öğün sofranızda mevsime uygun çiğ sebze bulunsun.
 • Diğer ana öğünlerinizde 30-60 gr et-tavuk-balık veya kurubaklagil + sebze yemeği+100gr yoğurt+salata+ 2 dilim esmer ekmek iyi bir seçimdir.
 • Ara öğünlerde de karbonhidratla proteini karışık kullanın.Örnek:1dilim peynir+1 dilimekmek+1meyve veya 1 bardak ayran+ 2 galeta vb.
 • Akşamdan sonraki ara öğünü atlamayın.Hatırlayın OTOMATİK PİLOT YOK-KONTROL BİZDE. 1 bardak süt  2-3 kaşık yulaf varsa bir küçük meyve sabaha kadar siz uyurken şekerinizi regüle edecektir.
 • Ana yemeklerden sonra en az 10 dakika hareket yapın.Yürüyün.

Herkesin sağlıklı olmak için yapması gerekenleri yapıyorsunuz.Yasaklarınıza dikkat edin ,miktarları aşmayın, bol su için.Sağlıklı ve uzun bir hayat sizi bekliyor.

 

Kanser – Şeker Hastalığı – Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

Kanser – Şeker Hastalığı – Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum gönder